plastove okna a dvere 2

Plastové okná a dvere

Dom a záhrada

Na Slovensku je veľká ponuka na plastové dvere a okná. Ako si správne vybrať z veľkej ponuky? Plastové okná a dvere vyberajte podľa vlastných požiadaviek a finančného rozpočtu.

Materiál na okná

Na výrobu okien potrebujeme základne materiály ako drevo, hliník a plast.  Prípadná kombinácia medzi základnými materiálmi.  Najčastejšie kombinácie sú hliník a plast, hliník a drevo. Napríklad rám z plastu alebo drevo a hliník slúži na ochranu proti poveternostným vplyvom. Najdrahšie sú kombinácie drevo a hliník, cenovo najlacnejšie sú plastové okná. V dnešnej dobe sú aj plastové dvere a okná cenovo dostupné.

Aké plastové dvere a okná si vybrať

Musíme si určiť aké kritéria a vlastnosti musia mať plastové okná. Hlavné vlastnosti sú pevnosť a životnosť, odolnosť proti požiaru a vlámaniu. Životnosť hlinových okien je omnoho väčšia ako u plastových. Po estetickej stránke je najlepšie drevene okno. Zabezpečuje pohodu a výbornú atmosféru rodinnému domu.

Kritéria ceny pre plastové dvere a okná

Jeden z faktorov je veľkosť a tvar okna. Za väčšie rozmery a rôznorodosť tvaru  okna sa počíta vyššia cena. Ďalšie kritéria vyššej ceny sú typ profilu a počet komôr v profile, doplnky a veľkosť zákazky.

Údržba plastových okien

Údržbou a čistením okien predídete veľkým nečistotám. Ako postupovať pri čistení? Na začiatku musíme vyčistiť povrch okenných rámov a krídla od prachu a hrubej nečistoty. Použijeme hubku alebo štetec namočený v teplej vode. Nesmieme umývať plastové okná horúcou vodou a tekutým pieskom.  Môžeme poškriabať a narušiť povrch profilu.

Starostlivosť o tesnenie a kovania okien

Tesnenie okien sa musí 1 x ročne umyť po celom obvode okna a natrieť silikónovým olejom. Postaráme sa o dlhú funkčnosť a pružnosť tesnenia. Ak je tesnenie poškodené alebo vytrhnuté musíme zabezpečiť výmenu. Pre funkčnosť kovania na plastové dvere a okná musíme minimálne 1 x ročne kovania premazať. Do vodiacich drážok pridáme olej a  uzatváracie čapy premažeme vazelínou. Dlhodobá starostlivosť Vám zabezpečí funkčnosť a tesnenie platových dverí a okien.