priemysel na Slovensku 2

Priemysel na Slovensku

Priemysel

Na Slovensku najviac prevažuje strojársky priemysel, potom nasleduje ťažobný, hutnícky, chemický, potravinársky a energetika.

Strojárstvo

V strojárskom priemysle hrá na Slovensku prvú úlohu automobilový priemysel. Hlavne automobilky PSA Peugeot – Citroen Trnava, Kia Motors Žilina a Volkswagen Bratislava vyprodukujú obrovské množstvo nových automobilov. Nesmieme zabudnúť, že do automobilového priemyslu patrí svetoznáma výroba kvalitných člnov a lodí v Komárne.  Veľké výstavby a upriamenie na automobilový priemysel má svoju veľkú nevýhodu. Na prepočet obyvateľa a vyrobených automobilov patríme k špičke vo svete. Pri hospodárskej, svetovej kríze a malej predajnosti automobilov môže nastať zvýšená nezamestnanosť, recesia na Slovensku. Do kategórie strojárskeho priemyslu môžeme zaradiť výrobu lokomotív a vozňov v Martine, Trnave, ŽOS Vrútky a Tatravagónka Poprad.

 Elektrotechnika

Pri strojárstve nezabúdajme na elektrotechniku ako Samsung Slovakia Galanta a Sony Slovakia Nitra, strojárske závody Dubnica nad Váhom a Trenčín, výroba ložísk a prevodoviek Považská Bystrica a Skalica. Nedávnej minulosti sme prekvitali ťažbou nerastných surovín ale súčasnosti ťažba zaniká. Zostali už len napríklad ťažba hnedého uhlia Horná Nitra, stavebné suroviny Gombasek a Lietavská Lúčka, magnezit Jelšava. Ťažba nerastných surovín prináša následky na prírodu a ekológiu. Ničenie a devastovanie prírody v chránených územiach je bohužiaľ, už skutočnosťou.

Hutnícky a chemický priemysel

Medzi hlavné priemyselné odvetia patria aj hutnícky priemysel U.S. Steel Košice a Železiarne Podbrezová, chemický priemysel Duslo Šaľa a Slovnaft Bratislava, výroba elektrickej energie Gabčíkovo a Jaslovské Bohunice, svetoznámy sklárstvo v Poltári. V článku boli spomenuté, prevažne len najznámejšie priemyselné mesta vo svojom odvetví. Priemysel jednoznačne najviac zamestnáva obyvateľov na Slovensku. 

Výhody a nevýhody

Moderný a technologický priemysel má svoje klady a zápory.  Medzi klady môžeme zaradiť postupnú robotizáciu a zavádzanie umelej inteligencie do výrobných procesov. Zápory budú postupným vymieňaním zamestnancov za robotický, výrobný a technologický proces.