záhradný prístrešok

Záhradný prístrešok

Dom a záhrada

Čo je vlastne záhradný prístrešok? Konštrukcia alebo stavba, ktorá zabezpečuje ochranu pred dažďom, slnkom a inými poveternostnými podmienkami vo vašej záhrade a exteriéri vášho domu. Záhradné prístrešky sa umiestňujú v záhrade, terase, dvore alebo na verande.  Poskytujú miesto na relaxáciu, oddych alebo vonkajšie aktivity ako obedovanie, grilovanie alebo leňošenie v záhrade.  Prístrešky môžu mať veľa foriem a veľkosti. Môžu byť otvorené pre prirodzené vetranie a osvetlenie, alebo so stenami a závesnými záclonami. Uzavreté prístrešky zabezpečujú súkromie a ochranu pred poveternostnými podmienkami. Na výrobu prístreškov sa používa kov, plast a hlavne drevo.  Všetky záhradné prístrešky majú funkčnú a estetickú hodnotu.

Rozdelenie záhradných prístreškov

Poznáme veľa rôznych typov záhradných prístreškov, ktoré využijete na zlepšenie vášho exteriéru a relaxačné aktivity. Záhradné prístrešky môže rozdeliť podľa druhu na:

Altánok – je veľmi tradičný typ záhradného prístrešku. Má otvorenú štruktúru so strechou a často má aj steny.  Zabezpečuje dostatok priestoru na stoličky a stôl, ideálne miesto na relaxovanie a grilovanie.

Terasový prístrešok – je pripevnený k domu a poskytuje ochranu nad terasou.  Vyrobený býva najčastejšie z dreva, kovu a plastu.

Záhradný domček – nazývaný aj štýlový altánok je väčšinou s uzavretou štruktúrou v záhrade. Využitie záhradného domčeka na miesto oddychu, detskú hračkáreň alebo sklad pre náradie.

Pavilón – je väčší záhradný prístrešok, ktorý má pevnú strechu s otvorenými stranami.  Vhodný je pre záhradné párty a rodinné oslavy.

Skleník zo skla – ideálny pre pestovanie zeleniny, kvetov a rastlín. Zabezpečuje teplotné a svetelné podmienky pre kvety a zeleninu.

Pergola – prístrešok s otvorenou strechou, ktorá je najčastejšie vytvorená krížovými priečnymi nosníkmi. Najviac sa využívajú na pestovanie popínavých rastlín, lebo poskytujú príjemný tieň a chládok.  Voľba záhradného prístreška závisí od vášho štýlu, potreby a rozpočtu.

Altánok

Záhradný prístrešok, ktorý má otvorenú štruktúru so strechou a stenami alebo závesnými záclonami.  Umiestnený je na dvore, terase a v záhrade. Zabezpečuje kvalitné miesto na relaxáciu, grilovanie, obedovanie a vonkajšie aktivity.  Charakteristické črty altánku sú strecha, otvorená štruktúra, záclony alebo steny, otvorený priestor a estetické prvky.  Veľkosť a dizajn altánku je prispôsobený potrebám majiteľa záhrady a individuálnym preferenciám.