druhy domov 2

Typy domov

Stavebníctvo

Poznáme veľa druhov, ktoré sa odlišujú vzhľadom, veľkosťou, účelom a stavebným materiálom. Najbežnejšie typy a druhy nehnuteľnosti zahrnujú:

Bytové domy – viacposchodové paneláky, ktoré obsahujú množstvo bytov určené pre rôzne typy rodín.

Rodinné domy – samostatné domy, ktoré zabezpečujú bývanie jednej rodiny. Môžu prízemné a viacposchodové a s rôznymi architektonickými štýlmi.

Vily – priestranné a luxusné domy s vysokým štandardom a dizajnovou záhradou.

Radové domy – sú spojené s ďalším domom, najčastejšie spojený stenou a môžu mať aj rovnaký vzhľad.

Mobilné domy – prenosné domy umiestnené na pevných základoch alebo podperách najčastejšie mobilných parkoch.

Domy na stromoch – špeciálne domy postavené na strome pre rekreačné účely.

Patria sem nehnuteľnosti chaty a chalupy, apartmány, hospodárske budovy, domy pre seniorov, skleníky a prístrešky.

Existuje mnoho variant a kombinácií všetkých základných typov. Každá nehnuteľnosť má svoje vlastné charakteristické rysy a využitie podľa potrieb a preferencií ľudí.

Druhy rodinných domov

Aké druhy rodinných domov poznáte? Máme veľa druhov rodinných domov, veľkostiach a dispozícií, architektonických štýloch.

Bungalov – jednoposchodový rodinný dom, ktorý má iba prízemie. Vhodný pre ľudí, ktorý majú radi pohodlie alebo obmedzenie mobility.

Dvojposchodový rodinný dom – dom s dvoma poschodiami, ktoré sú pre viac členné rodiny a zabezpečujú viac priestoru pre súkromie a spánok. Rodinné domy môžu byť aj ranč, domček na dedine alebo dvojdom. Veľa druhov rodinných domov má rôzne úpravy a variácie podľa geografického regiónu.  

Bungalov

Typ rodinného domu, ktorý býva hlavne jednoposchodový a charakterizuje sa jednoduchým pôdorysom a nízkou strechou. Dom populárny pre prístupnosť hlavne pre osoby s obmedzenou mobilitou. Dôležité charakteristiky bungalovu:

Nízka strecha – bungalovy majú najčastejšie nízku a plochú alebo sklonenú strechu. Strecha niekedy ponúka vytvorenie podkrovia alebo ďalšieho obytného priestoru.  Všetko prispieva k jednoduchosti dizajnu.

Jednoduchosť domu – bungalov ma prvé poschodie, preto sú všetky obytné priestory na prvej úrovni. Bungalov je vhodný výber pre ľudí, ktorí nemôžu alebo nechcú chodiť po schodoch.

Flexibilita – majú rôzne veľkosti a tvary alebo môžu byť upravené podľa potrieb majiteľov. Stavajú sa vo veľa architektových štýloch.

Prirodzené svetlo – pomocou jednopodlažného dizajnu sa často umiestňuje viac okien, čo zabezpečuje dostatok prirodzeného svetla do domu.

Prístupnosť – absencia schodov a jednoposchodový dizajn zaraďuje bungalovy medzi jednoduché prístupy osobám so zdravotným postihnutím alebo pre dôchodcov. Bungalovy sú vhodné pre rodiny s malými deťmi alebo jednotlivcov, ktorý chcú iba jedno poschodie. Domy majú vlastné variácie, prispôsobenie, jednoduchosť a praktickosť.

Dvojposchodový dom

Dvojposchodové domy sa vyznačujú minimálne dvoma poschodiami prípadne povalov. Domy sú populárne a bežné pre jednotlivcov a rodiny, ktoré potrebujú veľa obytného priestoru. Čo najviac charakterizuje dvojposchodové domy? Najznámejšie sú napríklad:

Viac priestoru – možnosť mať viac obytného priestoru ako bungalovy. Vhodné pre rodiny s deťmi, ktoré potrebujú oddelené izby. N a Prvom poschodí môže byť kuchyňa, obývačka a ďalšie vlastné priestory. Na druhom poschodí budú detské izby, spálňa a kúpeľňa.

Dve poschodia – má dve poschodia, ktoré sa niekedy označujú ako prízemie a poschodie.  Dvojposchodové domy majú zvyčajne aj pivnicu a garáž. Poschodia obsahujú stanovené priestory a dizajn.

Výhľad – vyššie poschodové domy poskytujú lepší výhľad, pokiaľ je dom postavený na kopci alebo v blízkosti prírodných krás.

Súkromie – druhé poschodia zabezpečujú väčšie súkromie v spálni, kde je vhodné oddeliť obývacie a detské priestory. Vlastné usporiadania izieb – dve poschodia umožňujú flexibilitu a vlastné umiestnenia domu. Môžete mať viac kúpeľni, wc a miestnosti. Domy sú postavené v rôznych architektonických štýloch alebo sú prispôsobené potrebám majiteľov domov a ich životným štýlom.